Seo genel anlamıyla web sitenizin Arama Motorları tarafından daha hızlı ve kolay bir şekilde bulunup arama motorları botları veya örümcekleri tarafından indekslenmesine ve arama sonuç sayfalarında sitenizin ve kelime bazlı kriterinizin üst sıralara çıkmasını sağlamak için yapılan iyileştirme çalışmalarına verilen genel isimdir. Arama motorları internet kullanıcılarının milyonlarca web sayfası arasında aradıkları konudaki içeriklere en kolay ve en hızlı bir biçimde ulaşabilmelerini sağlamayı amaç edinmiş web siteleridir.

Ziyaretçilerine milyonlarca sayfa arasından aradıkları konudaki içerikleri sunan arama motorları, bu hizmeti, web sayfalarına spider, bot, vb. programlarla dolaşıp buldukları sayfaları yüksek kapasiteli sunucularında indeksleyerek gerçekleştirirler. Arama motoru kullanıcılarının amacı ihtiyaç duydukları bilgilere , içeriklere, web sitelere aradıkları ürünlere vb. en kısa sürede ve en az zahmetle ulaşabilmektir.

Dolayısıyla tüm web site sahipleri, hizmetleriyle alakalı anahtar kelimeler ile ilgili yapılan aramalarda, arama motorlarında ilk sayfada olmay ister. Bunun için de bir çok uzun vadeli çalışma yapmak zorundadır. Tüm bu çalışmaların genel ismine SEO yani Arama Motoru Optimizasyonu denir.

Menü