Sitenizi Hızlandırmada 5 Önemli Unsur

Bir web sitesi oluşturulurken görselliğin dışında performansa da önem verilmelidir. Javascript ve Css’ler bilinçsiz kullanıldığı ve sitede yer alan resim dosyalarının boyutu fazla olduğu takdirde sitede aşırı yük oluşturarak siteyi yavaşlatacaktır.

İşte Site Hızında 5 Önemli Unsur…

Tema Seçimi

Normalde ücretli olup da internette ücretsiz dağıtılan temaları kesinlikle kullanmamak gerekiyor. Temayı ücretsiz dağıtan kişiler bu tür temalara kendi sitelerinin linklerini, siteyi yavaşlatabilecek veya sitenizin hacklenmesine sebep olacak kodlar gömmüş olabilir. Bu nedenle kullanmak istediğiniz tema eğer ücretli bir tema ise, ücretini ödeyerek temayı edinmek en doğrusu olacaktır.

Hosting Seçimi

Hosting hizmetleri sitemizin olmazsa olmazıdır. Kalitesiz, çok ucuz ve sürekli hizmet sorunu yaşatan hosting firmalarından kesinlikle uzak durulmalıdır. En iyi hosting firmalarını araştırıp, fiyat performans oranı sizin için en uygun olan hosting firmasını tercih etmek ilerde yaşanması muhtemel host problemlerinin önüne geçecektir.

Cache Sistemi

Sitenizde mutlaka olması gereken bir sistemdir. Cache sistemi sitenizde sizin seçtiğiniz kısımları (sayfalar, etiketler v.s) bir defa yükler ve sunucuya kaydeder. Böylece siteye ziyaretçiler girdiğinde daha önce yüklenen dosyalar önbellekten çekilir. Bu sayede ziyaretçiler her seferinde sitenin yüklenmesini beklemez. Siteyi önbellekten hızlıca görüntüleyebilir. Bu hem sitemizin hızı hem de veritabanınız için oldukça fayda sağlar.

CDN Hizmeti

Kaliteli bir firmadan CDN hizmeti alarak sitenize ait olan javascript, css ve resim dosyalarınızın CDN sunucusunda sıkıştırılmasını ve site yükünün oldukça azalmasını sağlayabilirsiniz.

CloudFlare

Cloudflare bir CDN (İçerik Dağıtım Ağı) hizmetidir. Bu hizmet internet siteniz ve sitenize giren ziyaretçiler arasında bir proxy görevi görür. CDN sayesinde internet sitenizdeki pek çok dosya CDN sunucularında barındırılır ve sitenize giren ziyaretçiler bu dosyaları kendilerine en yakın sunuculardan çeker. Böylece sitenin yüklenme süresi de azalmış olur. Bunun yanısıra spam ve karaliste IP adreslerini tespit edip sitenize yönelik saldırıları da büyük ölçüde azaltarak, site güvenliğini de arttırmış olur.

Önceki yazı
E-ticaret Sitesi Açarken Bilinmesi Gerekenler
Sonraki yazı
CDN (Content Delivery Network) Nedir?

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Fill out this field
Fill out this field
Lütfen geçerli bir e-posta adresi yazın.

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Menü