E-ticaret Sitesi Açarken Bilinmesi Gerekenler

İşletmelerin ve aynı zamanda sanal mağazalarına gelen tüketicilerin sorunsuz bir şekilde alım-satım işlemlerin yapılabilmesi için bilinmesi gereken kuralları sizler için sıraladık.

Güvenlik

E-ticaret sitesi açarken hem işletme sahiplerinin hem de tüketicilerin sorun ve mağduriyet yaşamamaları için ileri derece güvenlik önlemleri ile donatılmış e-ticaret yazılımları kullanılması gerekmektedir. E-ticaret sitelerinde özellikle ödeme sayfaları ve sunucu bazlı güvenlik önlemlerinin alınması ve uluslar arası geçerliliği olan teknolojilerin kullanılması gerekmektedir. Ödeme sayfaları 128-256bit SSL şifreleme sistemleri ile korunmalıdır. Sitelerin açılacağı sunucularda ise Firewall, IPS-IDS ve aynı zamanda Raid5 güvenlik ve yedekleme önlemlerinin alınması gerekmektedir.

Ödeme Sistemleri

E-ticaret sitelerinde online ödeme sistemleri kullanılır. Tüketicilerin en çok tercih ettiği ödeme seçenekleri ise kredi kartı, havale, eft, ve kargoya kapıda ödeme sistemleridir. Açılacak olan e-ticaret sitesinde tüm bankaların sanal posları sorunsuz bir şekilde entegre edilebilmeli, istenen alternatif ödeme sistemlerinin kurulumu sorunsuzca yapılabilmeli ve ödeme sistemleri ile birlikte sipariş yönetimi anlık olarak takip edilebilir.

Geliştirilebilir Tasarım

Açılacak olan e-ticaret siteleri teknolojinin gelişmesi ve değişen trendler doğrultusunda değiştirilebilir yapıya sahip olmalıdır. İstenilen yazılım eklemeleri yapılabilmeli ve herhangi bir tasarım rahat ve kolay bir şekilde sisteme entegre edilebilmelidir.

Tanıtım ve Pazarlama Eğitimleri

E-ticaret siteleri açılır. Ardından ürünler görselleri ve detayları ile birlikte özenli bir şekilde eklenmeye başlanır. Ya da tedarikçi firmaların ürünleri xml ürün entegrasyonu özelliği sayesinde siteye eklenir. Bundan sonra yapılması gereken şey ise ürünlerin sosyal medya, arama motorları ve alınaca olan reklamlar vasıtası ile tüketicilere tanıtılması gerekmektedir. Bu konular hakkında eğitim alınması ya da uzmanlar ile çalışılması satışları arttırıcı etkiye sahiptir.

Online Destek

Ürünlerini internette satışa sunmak isteyen işletmeler online ve telefon üzerinden desteğe önem vermelidirler. Fiziksel işletmelerde yapılan satış saatleri bellidir. Genellikle 09.00 – 19.00 arasında olmaktadır. Ancak e-ticaret sitelerinde 7/24 destek verilmesi gerekebilmektedir. (sektöre göre değişiklik gösterebilir) Bu sebeple her zaman online destek verbilecek bir ekibin kurulması önemlidir. Bununla birlikte müşteriler kendileri ile ilgilenebilecek ve akıllarına takılan soruları cevaplandırabilecek muhatap araralar. Online destek hattının oluşturulması satışları arttırıcı etkilere sahiptir.

Önceki yazı
Web Sitesinde Olmaması Gerekenler
Sonraki yazı
Sitenizi Hızlandırmada 5 Önemli Unsur

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Fill out this field
Fill out this field
Lütfen geçerli bir e-posta adresi yazın.

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Menü