CDN (Content Delivery Network) Nedir?

CDN Nedir?

Content Delivery Network (CDN) Dünya genelinde yüzlerce noktada konumlandırdığımız sunucular vasıtasıyla servis verdiğimiz özel bir ağdır.

Web sitenizdeki datalar bu lokasyonlar da barındırılır. Ziyaretçi kendisine en yakın sunucudan dataları otomatik olarak indirir. Eskiden 10 sn. de yüklenen web siteniz artık 2 sn. içerisinde dünyanın her yerinden açılıyor olacaktır.

CDN Hangi Durumlarda Kullanılmalıdır?

CDN hemen her site için kullanımı uygundur. Ağırlıklı kullanıldığı alanlar haber siteleri, oyun siteleri, uluslar arası ziyaretçisi yoğun olan siteler, yüksek disk I/O ihtiyacı olan sitelerdir.

CDN Ne Avantajları Vardır?

En büyük yararı statik dosyaların dünyanın farklı kıtalarındaki sunucularda barındırılır. Örneğin sitenize Amerika dan giren bir kullanıcı için resimler Amerikadaki sunuculardan yükletilir bu sayede siteniz çok hızlı açılır.

Avrupadan giren ziyaretçi için resimler avrupa sunucularındaki dosyalardan yüklenir. Googlebot, amerikada ki sunucularından sitenizi ziyaret ettiğinde siteniz çok hızlı açılır ve seo adına çok büyük katkı sağlar.

Browserların farklı sunuculardan talep geldiği için paralel download yapmasına olanak sağlar. Yani sayfanız çok daha hızlı yüklenir.

CDN kullanımı büyük ve çok dilli siteler için çok önemlidir. Bunun dışında küçük siteler ve performas odaklı siteler için (örneğin e-ticaret) çok önemli bir yeri vardır.

Önceki yazı
Sitenizi Hızlandırmada 5 Önemli Unsur
Sonraki yazı
Google Analytics 360 Suite’i Tanıttı

1 Yorum. Yeni Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Fill out this field
Fill out this field
Lütfen geçerli bir e-posta adresi girin.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Menü