Google Analytics 360 Suite’i Tanıttı

Google 15 Mart 2016 salı günü analytics blogundan yaptığı bir açıklamada, birden fazla ekranda kurumsal analytics kullanıcıları için AdWords ve DoubleClick ile entegre edilebilir altı üründen oluşan, işletmelere kullanıcıların çevrim içi ve çevrim dışı tüketim alışkanlıkları konusunda net bir resim oluşturabilmesini sağlayacak Google Analytics 360 Suite’i tanıttı.

Yeni entegre sistem ile birlikte Google Analytics 360 Suite kullanıcıları, cihazlar ve sistemler arasında performans analizine yardımcı olan ve Google Attribution 360 olarak da bilinen Adometry ile bütünleşik olarak firmalar pazarlama kararlarını optimize edebilmek için kanalları kullanabilecekler. Çevrim dışı veriler CRM (Müşteri İlişkileri Yönetimi) uygulamaları, cihazlar, POS sistemleri ve IOT (nesnelerin interneti) gibi kaynaklardan elde edilebilecek. Bu veriler Analytics 360 veya BigQuery’e taşınabilecek.

Google-Analytics-360-Suit

Sisteme entegre altı ürünün dördü yeni, ikisi ise halihazırda var olan ürünlerden oluşuyor. Eski olup Google Analytics 360 Suite sistemine entegre olan ürünlerden birisi daha önce GA Premium olarak bilinen  Google Analytics 360. Reklamların pazarlama etkinliğini arttırmayı amaçlayan bu ürün yeni sistemde müşteri verilerinin analiz edilmesi gibi ölçümler için bir ölçüm merkezi olarak hizmet verecek. Bir diğer varolan ürün ise daha önce Adometry  adıyla bilinen Google Attribution 360. Ürün yeni sistem içerisinde reklam verenlerin pazarlama yatırımları ve bütçeleri arasındaki ilişkiyi sorgulayarak reklam için daha güvenli şekilde bütçe oluşturulabilmesine yardımcı oluyor. Bunu gerçekleştirirken kanallar, cihazlar  ve sistemler arasındaki performans oldukça detaylı şekilde incelenebiliyor.

Google Audience Center 360 (beta) (Türkçe Google Kitle Merkezi 360); Güçlü bir veri yönetimi platformu olan bu ürün ile kampanya oluşturma esnasında, müşterilerin oluşturulan kampanyaya hangi cihaz ve hangi kanaldan daha fazla katılım sağlayabileceklerinin incelemesini yaparak sunuyor. Ürün ayrıca DoubleClick ile entegrasyonun yanı sıra diğer üçüncü taraf veri sağlayıcılarından elde edilen veriler de dahil edilerek inceleme yapabiliyor.

Google Optimize 360 (beta); Oluşturulacak reklam esnasında pazarlamacı hem başka web sitelerinde hem de isterse kendi sitesinde reklamın nasıl görüntülendiğini görebiliyor. Bu veriler üzerinde inceleme yapıldığında reklamdan daha olumlu sonuçlar  almak mümkün hale geliyor.

Google Data Studio 360 (beta); Etkileşim raporlarını bir panoda gösterebilen ürün ile tüm Suite ürünlerinin veri kaynaklarını birbirleri ile paylaşmasını sağlayabiliyor. İstenildiği takdirde veriler üzerinde iş birliği, Google Dokümanlar vasıtasıyla yapılabiliyor.

Google Tag Manager 360; Etiket yönetim aracı olan bu ürün, etiketleri çok daha derin şekilde inceleyerek karşılaştırma yapabildiğinden dolayı, verilerin doğruluğunu arttırıyor ve detaylı site bilgilerini elde edebiliyor.

Bugün itibariyle sınırlı şekilde BETA özellikler ile dağıtılacak ürün öncelikle Google Analytics Premium ve Adometry müşterilerine ulaşacak. Google, yapacağı testler sonrasında ürün ile ilgili gelişmeleri Analytics blogundan duyuracak. Google ayrıca oluşturulan yeni ürünlerin ve birleştirilen ürünlerin, kurumsal pazarlama analizi süreci için yeni bir başlangıç olacağını, daha fazla gelişmeyi paylaşmak için sabırsızlandıklarını açıkladı.

Kaynak: Webgez

Önceki yazı
CDN (Content Delivery Network) Nedir?
Sonraki yazı
Backlink Nedir?

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Fill out this field
Fill out this field
Lütfen geçerli bir e-posta adresi yazın.

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Menü