Web Tasarımı İle İlgili İpuçları

Tutarlılık
Renk düzeni, sayfa yerleşimi, yazı tipleri ve boyutları sitenizin başından sonuna kadar tutarlı olmalıdır. Şirketinizin kurumsal bir kimliği varsa (renkler ve logolar), bu kimlik sitenizin temel yapısını oluşturacaktır. Şirketinizin gelişimi ve markanızın tanınması için bu şarttır. Grafiksel simgeler bütün sayfalarda yer aldığında sitenin kullanımına ve akılda kalmasına olumlu katkısı olacaktır.

Kısa ve Öz Olmak
Bilinenin aksine web sitesini tamamen doldurmak size bir şey kazandırmaz. Web sitesi belediye otobüsü gibi değildir. Bazı kimseler ziyaretçilerinin daha fazla bakacağı düşüncesi ile her sayfaya olur olmaz her türlü bilgiyi tıkış tıkış doldururlar. Bilinmesi gereken önemli bir husus, insanların PC ekranındaki bir yazıyı normalden %25 daha yavaş okuduklarıdır. Bu nedenle her sayfada yer alan lüzumundan fazla bilgi demek, ziyaretçinin (eğer okursa) bir hayli yorulması demektir. Bilgiler kısa kısa olmalı, gerekli açıklamalar için de ziyaretçilerin eğer isterlerse tıklayabileceği bir link vermelidir. Sayfada biraz da boş alanların bulunması okuyuculara kolaylık sağlayacak, aradıkları şeyleri kısa sürede bulmalarını sağlayacaktır.

Kolay Kullanım
Kullanım normal, bilinen bir mantığa dayanmalıdır. Sitenize giren biri çıkmaz bir sokağa girdiğini düşünmemelidir, öyle düşünürse yapacağı tek şey geri dönmek olacaktır. Siteniz kolay bir kullanımın yanı sıra tutarlı bir temaya da sahip olmalıdır. Sitenin genel yapısı bütün alt sayfalara da yansımalı ve kullanıcı herhangi bir sayfada iken diğer bölümlere kolayca geçiş yapabilmelidir. Menülerin sayfa içindeki yerleşimi hemen göze çarpmalıdır. Ziyaretçi iki saat menüleri aramaz, yapacağı tek şey geri dönmemek üzere orayı terk etmektir.

Güncel Tutmak
İnsanlar ziyaret ettikleri sitelerdeki bilgilerin sürekli güncel olmasını isterler. Bu nedenle web sitenizdeki bilgilerin güncelliğini ihmal etmemeniz gerekir. Yerleşimi ve grafikleri sık sık güncellemek gerekmese de, sayfanızda her zaman yepyeni izlenimi uyandıracak değişiklikler yapmanız web sitenizi etkileyici kılacaktır.

Yüklenme Süresi
Birçok site harika grafikleri, video kaynakları ve animasyonları ile müthiş göz alıcıdırlar ama genelde yüklenmeleri sonsuza kadar sürer. Eğer bir sayfa 15 saniye sonra yüklenmiyorsa, ziyaretçileriniz (yahut potansiyel müşterileriniz de diyebiliriz) başka bir siteye, rakiplerinizin sitesine geçecektir. Grafikler sade, yer alan multimedya öğeleri de tutarlı bir seviyede olmalıdır. Gerekli eklentiler ve mevcut dosyaların çalışması için gerekli programlar da mutlaka belirtilmelidir.

Ulaşılabilirlik
En kötü şey de, sitenize gelen bir ziyaretçinin gayet iyi göründüğünü zannettiğiniz ara yüzüne karşılık istediği bilgiye ulaşamamasıdır. Bu durum ziyaretçinin moralini bozacak ve sitenizden ayrılacaktır. Onun için, ziyaretçiler bilgilere kolay ve çabuk bir şekilde ulaşabilmelidir. Böylece sitenizdeki hareketlilik artacaktır.

Uzun Paragraflardan Kaçınmak
Ziyaretçileri kovmanın en kolay yollarından biri de upuzun soru listeleri ve bunlara verilen uzun cevaplardır. Sorular belli bir seviyede olmalı, bir kritere (max. 1000 karakter gibi) bağlı kalmalıdır.

Detayları Kontrol Etmek
İmla hataları, kötü bir gramer, kötü sayfa tasarımı sitenizin kalitesini en alt seviyelere düşürecektir. En küçük bir detay bile bazen firmanızın komik duruma düşmesine neden olabilir. Siteler modası geçmiş, artık tedavülden kalkmış bilgilerden arınmış olmalıdır ve diğer tarayıcılar açısından görünümü de sıklıkla kontrol edilmelidir. Örneğin, şu an Firefox isimli tarayıcı İnternet Explorer’ kadar çok kullanılan tarayıcıdır. Sitenizi yaptıktan sonra Firefox (veya diğer tarayıcılarda) da nasıl görünüyor, bir bakmanızda fayda var.

Önceki yazı
En İyi Alan Adını Bulman İçin İpuçları
Sonraki yazı
CSS (Cascading Style Sheets) Nedir?

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Fill out this field
Fill out this field
Lütfen geçerli bir e-posta adresi yazın.

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Menü