En İyi Alan Adını Bulman İçin İpuçları

İnternete adım atmanın ilk adımı; kuşkusuz alan adını belirlemektir.

alanadi

Seninle Alakalı Bir İsim Bul

Alan adının firma adı / ürün / servis adı veya markası ile alakalı olmasına dikkat et. Örneğin, firmanın kısaltılmış ismi “Abc İnşaat” ise öncelikli olarak”abcinsaat.com” alan adını tescil etmeyi denemelisin. Eğer bu alan adı daha önceden tescil edilmiş ise .net uzantısını tercih edebilirsin. Bir başka çözüm ise alan adının sonuna “ltd”, “as” gibi firma açılımı uzantılarını eklemek olabilir; “abcinsaatltd.com” gibi. İlerisi için .com alan adını tescil ettiğin alan adına ek olarak aynı isimle .net ve .org uzantılarını da kayıt etmeni öneririz.

Kişisel bir site ya da blog açıyorsan “adsoyad.com” veya adının ilk harfi ve soy adın şeklinde de tercih edebilirsin. com uzantısı haricinde .net veya .org uzantılarını da kullanabilirsin.

Dernek, sivil toplum kuruluşu gibi kurumlar için de .org uzantısı tercih edilmelidir.

Alan Adını Yerelleştirebilirsin

Firman yerel bir işletme ise ve sadece o bölgeye sunulan hizmet veya ürünlerin varsa, alan adını bağlı bulduğun şehir ve bölge ile tamamlaya bilirsin. Örneğin:”abcinsaatankara.com” ya da “hirdavatkayseri.com” gibi. Bu tip alan adları, seni ilgili bölge ile özdeşleştireceği gibi, arama motorlarında da sitenin bulunması konusunda fayda sağlayacaktır. Sitenin alt yapısı, içerikleri ve diğer etkenlerin arama motorları için uygun olduğunu düşünürsek, “hırdavat kayseri” aramasında,”hirdavatkayseri.com” alan adının üst sıralarda bulunması muhtemeldir.
Kısa, akılda kalıcı isimler bul

Alan adını mümkün olduğunca kısa tutmaya çalışmalı ve insanların yazım hatası yapmadan yazabileceği şekilde belirlemelisin. Örneğin oyuncak satan bir işletmen varsa, ürün isimlerini yan yana dizerek uzun bir alan adı seçmek yerine oyuncakci.com, oyuncakankara.com, oyuncakbeyoglu.com gibi alan adları belirleye bilirsin.

Alan adını belirlerken mümkün olduğunca kısa olmasını sağlarsan, insanlarda alan adını kolay hatırlar ve sitene girişlerde sorun yaşamazlar.

Önceki yazı
Logo Tasarlarken Nelere Dikkat Edilmeli?
Sonraki yazı
Web Tasarımı İle İlgili İpuçları

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Fill out this field
Fill out this field
Lütfen geçerli bir e-posta adresi yazın.

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Menü