Web Site Tasarımında Dikkat Edilmesi Gereken İlkeler

Web sitesi tasarlarken dikkat edilmesi gereken en önemli unsurları sizler için bir araya topladık.

Arayüz Tasarımı
Web sitesi içeriklerini hazırlayacağınız web sayfasının neresinde ve nasıl görünmesini planladığınız tasarım aşamasıdır. Tasarım aşamasında web sayfasının logosu nerede olacak, yazılar nerede olacak, menüler nerede olacak gibi soruların cevaplarını kağıt üzerine ya da bilgisayara  çiziniz. Bu bölümde yaptığınız aslında bir arayüz (kullanıcının siteyi kullanırken bilgisayar ekranında gördüğü bölüm) oluşturmaktır.

 İşlevsellik
İnternet kullanıcıları sitenin iç sayfalarından da diğer sayfalara erişmek ister. Bunun için mümkün olduğunca sitedeki her sayfadan diğer sayfalara bağlantılar oluşturma çalışmalısınız. Eğer bunu sağlayamıyorsanız web sitenizin çok kullanılan sayfalarına her sayfadan mutlaka bağlantı vermelisiniz. Her sayfadan ana sayfaya ve sitenin ana bölümlerine bağlantı sağlamalısınız.

Tarayıcılarla Uyumluluk
İnternet kullanıcıları hazırladığınız sayfaları görüntülemek ve kullanmak için Web Tarayıcısı denilen programlara ihtiyaç duyar. Web tarayıcı programlar temelde aynı görev için programlanmışsa da web sayfalarını gösterirken ufak farklılıklar gösterebilir. Tasarladığınız web sayfalarını hazırlarken bütün web tarayıcılarda aynı görünmesini sağlamaya çalışmalısınız.

Özgünlük
İyi bir web tasarım için yapmış olduğunuz web sitesi özgün olmalıdır. Hazır web temalarından kaçınmalısınız. Çünkü standartlar dışına çıkmak tasarımcıya artı puan katacaktır.

Renk Kullanımı
Tasarımınızın kalitesini ortaya koyan en önemli noktalardan biri de seçilen renkler ve renk uyumudur. Renkleri doğru kullanan tasarımcılar, iyi bir tasarım oluşturma konusunda başarılı olurlar. Gelişi güzel renkler kullanarak renk uyumunu tutturamayan tasarımcılar ise hiçbir zaman tasarım konusunda yol kat edemeyeceği gibi piyasada uzmanlaşamazlar. Renklerinizi seçerken birbiri ile uyumlu, gözü yormayan, okunması kolay yazı renkleri seçilmelidir ve çok fazla renk kullanılmalıdır.

Bilinirlik
İnternet ortamında milyonlarca web sitesi yayınlanmakta. Fakat azı bilinip kullanılmakta. Bunun nedeni, bilinen siteleri diğerinden ayıran basit ama zekice farklılıkların olmasıdır. Bu farklılıklar bilinen sitelerin içeriğinin özgün olmasından veya tasarımdaki görselliğin çekici olmasından kaynaklanmaktadır.

Hedef Kitle
Tasarımınızı yaparken dikkat etmeniz gereken konulardan biride hedef kitlenizdir. Çünkü web sitesini kullanıcılar için hazırlıyoruz bunun için kendi tarzınızda degil kullanıcıya hitap edecek şekilde tasarımlar hazırlanmalıdır. Tasarım yaparken firmanın çalışma aşamaları değil sonucu kullanıcıya ulaştırmalısınız.

Önceki yazı
Firmalar için Web Tasarımının Önemi
Sonraki yazı
Kurumsal Web Sitesinde Olması Gereken Özellikler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Fill out this field
Fill out this field
Lütfen geçerli bir e-posta adresi yazın.

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Menü