Kurumsal Web Sitesinde Olması Gereken Özellikler

Günümüzde pazarlama ve iletişim kanallarının en başında kurumsal web sitesi gelmektedir, ama her kurumsal web sitesi istenilen etkiyi ziyaretçilerine vermemektedir. Ziyaretçilerine eksiksiz ve güven veren bir hizmet sunmak için kurumsal web sitelerinde olması gereken özellikleri sıraladık.

Kullanışlı Arayüz Tasarımı

Web tasarım trendleri belirli zaman aralıklarında değişime uğramaktadır. Bu değişimi giyim modasına da benzetebiliriz. Ünlü kişiliklerin farklı elbiseler giymesi, aksesuarlar takması, tarzını farklılaştırması modanın o yöne kayacağının habercisi olabilmektedir. Web ortamında ise büyük kitleler tarafından kullanılan, Facebook, Twitter, instagram gibi uygulamalar tasarım trendlerini değiştirebilen güçlü oyunculardır. Bu sayede kullanıcılar eski ve yeniyi bu büyük sitelerin alışkanlıklarını edinerek değerlendirebilmektedir. 5 yıl öncesinde kullanılan mini tasarımlar yerine günümüzde flat tasarımlar, büyük butonlar, büyük görsel ağırlıklı tasarımlar daha çok tercih edilmektedir.

Responsive Web Tasarım

Mobil uyumlu web tasarım, her cihaza göre uyumlu olabilen web tasarımdır. Akıllı telefon ve tabletlerin çok kullanılmasıyla başlayan bu yaklaşım web sitesinin mobil için ayrı, bilgisayar için ayrı bir tasarım olması zorunluluğunu ortadan kaldırdı. Bu sayede iki site için de ayrı bir bütçe ayrılması gerekmemektedir. Telefon ve tablet cihazlardaki tüm ekran çözünürlüklerinde çalışabilen mobil uyumlu web tasarımlar kurumsal web sitesinde olmaz ise, olmaz özelliklerden.

İletişim Formu

Geçmişten günümüze kadar gelen iletişim formu sayfasına Google Map haritaları da eklenmelidir. Bu sayede ziyaretçiniz adresinizi daha rahat bulabilecektir.

Teknik SEO Çalışması

Web sitesinin amacını ele aldığımızda tanıtım, iletişim ve pazarlama gelmektedir. Yalnız çoğu firma web tasarımlarında sadece görselliğe odaklanıp, iletişim ve internette kolay bulunabilme için gerekli olan Teknik SEO kısmını göz ardı etmektedir. Arama motorları her zaman değişen algoritmalarıyla web sitelerinin kalitesini test etmekte ve üst sıralara çıkarmaktadır, bu yüzden web tasarımınız kadar teknik SEO çalışmasına da önem vermelisiniz.

Sosyal Medya Linkleri

Günümüzde web sitesi ziyaretçi sayılarınız ve Sosyal Medya Sayfalarınızın etkileşim sayıları (okunma, yorum, puan, beğeni vs…) birbirine çok yakındır. Eklediğiniz içeriği tanıtmanızın en kolay yolu, hedef kitlenize sosyal medya aracılığıyla ulaştırmaktır. Bunun için web sitenizde sosyal medya linkleriniz, içeriklerinizde ise sosyal medya paylaşım butonları olmalıdır.

Hakkımızda Sayfası

En önemli sayfalardan bir tanesidir. Ziyaretçinize kaliteli bir hakkımızda sayfası sunmanız, şirketinize olan güveni arttıran en önemli etkendir. Günümüzde “Vizyon”, “Misyon” gibi başlıkların yanına, eğer bir hizmet veriyorsanız “ekibimiz” başlığı da eklenebilir.

Hızlı Sunucu

Web sitesinin hızı sunucunun hızıyla doğru orantılıdır. Hızlı bir sunucuda barındırılan web sitesi, SEO açısından daha avantajlıdır. Oluşabilecek hatalar, yavaşlıklar Teknik Destek Hizmeti aldığınız firma tarafından giderilmelidir.

Önceki yazı
Web Site Tasarımında Dikkat Edilmesi Gereken İlkeler
Sonraki yazı
Markalar Sosyal Medyayı Nasıl Etkin Kullanabilir?

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Fill out this field
Fill out this field
Lütfen geçerli bir e-posta adresi yazın.

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Menü