siteniz.com şeklinde alabileceğiniz, ana domaine bağlı fakat farklı bir hesap yaratabileceğiniz domainler anlamına gelmektedir.

Subdomain domaininizin başına eklediğiniz ve arada . (nokta) bulunan domaindir. Örneğin belediyesi.com diye bir domain aldınız. Bu domaine çeşitli sub domaniler ile yeni domainler elde edebilirsiniz. Mesela bakirköy.belediyesi.com, avcilar.belediyesi.com gibi sonsuz sayıda (hosting-barındırma hizmeti aldığınız firmaya göre değişmektedir, sınırsız da olabilir sınırlı sayıda da ücretle sayısı arttırılabilir de) belediyesi.com domaininin alt domainlerini oluşturabilirsiniz.

İnternette bazı sitelerde domainlerin başında bulunan www kısaltması aslında bir sub domaindir. Bir internet jargonu olduğu için www. şeklinde alt domain oluşturulmuş ve asıl domainin kendisi bu alt domaine yönlendirilmiştir.

Sonuç itibari ile sub domainler ile hedeflenen bir domain, kendisi bir anlam ifade etmese bile alınabilir.

Geçerli bir alan adı (domain) altında, farklı name server’larda veya aynı name server’da barındırılabilecek bir alan adıdır.

Örnek olarak:

siteniz.com (geçerli alan adı)

http://subdomainismi.siteniz.com (geçerli alan adı altında açılmış bir alt alan adı)

Bununla birlikte subdomain aslında bir klasördür. http://siteniz.com/file ile http://file.siteniz.com aynıdır. Bunu htaccess aracılığıylada oluşturabilirsiniz.

Önceki yazı
Backlink Nedir?
Sonraki yazı
Web Sitenizi Güncel Tutmanın Faydaları

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Fill out this field
Fill out this field
Lütfen geçerli bir e-posta adresi yazın.

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Menü