Web Tasarım Ajansınızı Nasıl Seçmelisiniz?

Her gün binlerce yeni girişimci ve firma piyasada yerini almak üzere ilk adımını atıyor. Bu ilk adımlarında ise en büyük destekçileri günümüzde şüphesiz web site firmaları oluyor. Bilinirliğinizi oluşturabilmek de hangi firmayı seçtiğinize göre değişkenlik gösteriyor. Bu yazımızda sizlerle yeni bir web tasarım firması seçerken nelere dikkat etmeniz ve nasıl bir yol izlemeniz gerektiğinden bahsedeceğiz.

Konuyla ilgili ufak bir araştırma yaptığınızda karşınıza çıkacak ilk faktörlerden biri fiyat faktörü oluyor. Bu süreç uzun ve geniş açıdan ele alınması gereken bir süreç olduğundan dolayı fiyat dışında diğer faktörleri de değerlendirmek gerektiğini unutmayınız. İşte sizin için birkaç ipucu!

Ne İstediğinizi Biliyor Musunuz?

Bir web tasarım firmasına karar vermeden önce ne istediğinizi net bir şekilde biliyor olmanız gerekiyor. Kurumsal bir web sitesi mi istiyorsunuz yoksa bir e-ticaret sitesi mi? Bana tek bir ürün tanıtım sayfası yeter mi diyorsunuz yoksa hem kurumsal hem de e-ticaret bir arada mı olsun istiyorsunuz? Ya da tüm bunların dışında ben paylaşarak büyüyeceğim deyip bir blog peşinde misiniz?

Bu ana konuya karar verdikten sonra web sitenizin içeriğinde nelerin olacağını da düşünmelisiniz. Bu konuda hiçbir tecrübeniz veya fikriniz yoksa web tasarım ajanslarıyla iletişime geçebilirsiniz.

Ek olarak alan adı yani domain bu işin ilk adımı. Buna da karar vermeniz gerekiyor. Etkin bir alan adı seçimi ve belirlediğiniz domainlerin alıma uygun olup olmadığı konusunda da yine web tasarım firmaları size yardımcı olacaktır.

Karar verdiğiniz domainin uygun olup olmadığını sorgulama noktasında desteğe ihtiyacınız olursa bize ulaşıp ücretsiz destek alabilirsiniz.

Web siteniz için yapıyı ve hedeflerini belirledikten sonra ilk adımı attınız diyebiliriz. Artık ne istediğinizi biliyorsunuz. Bundan sonra sıra, sizin isteklerinize yanıt verebilecek firmaları bulmaya geldi.

Peki web tasarım firmasında hangi konulara dikkat etmelisiniz?

Kullanılan Web Standartları

Bu kısım teknik bilgi içermekte ancak en azından bu soruların cevaplarını anlayabilecek kadar bilginiz olmalı!

  • Web sitelerinin yönetim paneli var mı?
  • Google site içi SEO standartlarına uygun mu?
  • Mobil uyumu var mı?
  • Hız optimizasyonu yapıyor musunuz?
  • Proje süresi ne kadar sürüyor?

Bu sorular size nasıl web sitesine sahip olacağınız konusunda bilgi sahibi olma fırsatı tanır. “Hallederiz” mantığından uzak daha veriye dayalı bir bilgi alışverişi çok daha sağlıklı bir süreç için önemli.

Destek Hizmetinin Önemi

Web sitesine destek hizmetiniz var mı? Bu konu aslında çok atlanan ama web sitesinin sürdürülebilirliği konusunda oldukça önemli bir yere sahip.

Yazılım altyapıları sürekli kendini güncellemeye devam ediyor. Yeni teknolojiler de üretilmeye devam ediyor. Hiçbir web sitesi sonsuza kadar yenilenmeden duramaz. Fakat destek hizmetleri bu web sitesini en uzun vade kullanabilmeniz için oldukça önemlidir. Bu nedenle web sitesi yapan firmaya karar verirken destek hizmetini, detaylarını ve sürecini mutlaka sorun. Sizi tatmin eden cevaplar almanız durumunda bir adım daha yaklaştınız demektir.

Bu destek hizmetinin yıllık olarak yenileme fiyatlarını da mutlaka sorun. Sizin olan bir web sitesine her yıl bir web sitesi fiyatı ödemek çok da tercih edilebilir bir durum değil.

Fiyat Politikası

İnsanların haklı olarak en fazla önemsediği noktaya geldik. Hizmet/fiyat makasının bu kadar açık olduğu farklı bir sektör sanırım yoktur. Her aralıkta fiyat bulabilirsiniz. Fakat burada yapılan en büyük hata şu: Fiyat ne kadar uygunsa bizim için ideal firma odur. Bu düşünce aslında uzun vadede pişmanlık içerir.

Bakış açınız şu olmalı: Yukarıda bahsettiğim sorulara sizin için makul cevapları veren, referansları güçlü ve işinde dürüst olduğunu inandığınız firmaları bulana kadar eleyin. Sonra bu firmalar içinde fiyat/hizmet dengesi size en uygun olanla çalışmaya başlayabilirsiniz.

Konuya direk fiyat olarak bakarsanız uzun vadede size daha pahalıya gelecektir, emin olun.

Referanslar

Son olarak bizim çok önemsediğimiz fakat web tasarım ajansı arayanların sadece logolarına bakıp geçtiği bir konu. Bir firma ile çalışacaksanız referanslarını yüzeysel değil gerçekten inceleyin. Hatta ve hatta bu referanslardan birkaç tanesini arayın ve bu firmadan memnun olup olmadıklarını sorun.

Biz Ozicab olarak bu konuda oldukça şeffaf davranıyor ve sadece çalıştığımız firmaların referanslarını yayınlıyoruz. Bu nedenle çalışacağınız firmanın gerçekten şeffaf ve müşterilerine verdiği hizmette müşterilerin memnun olduğu bir ajans olmasına dikkat edin.

Bu içeriği okuduysanız ve halen aklınıza takılanlar varsa bize ulaşın!

 

Önceki yazı
SSL Nedir?
Sonraki yazı
Lazy Load Nedir?

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Fill out this field
Fill out this field
Lütfen geçerli bir e-posta adresi yazın.

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Menü