Responsive Web Tasarımının Faydaları

Tüm platformlarda web siteniz düzgün görünür

Uyumlu web sayfaları kodlayarak farklı platformlar için kodlanan sayfalar tüm platformlarda aynı standartta ve görsellikte kullanıcıya görünecektir. Benzer kullanıcı deneyimi ile sitenize kullanıcıların aşinalığını bozmadan farklı mecralardan gezmelerini sağlamış oluruz.

Daha az çalışma zamanı

Uyumlu web sayfası hazırlarken bir site üzerinden tüm platforma ait işler yapılırken. Diğer seçeneklerde akıllı telefonlar için ayrı, masaüstü için ayrı, tabletler için ayrı kodlama yapmak gerekir. Bu da çok büyük bir zaman kaybına neden olur.

Uyumlu web ile tüm platformlar için tek elden site yönetimi sağlanır. Websiteniz her platformdan erişilebilir olur. Doğru bir yapı kurarak ileride ortaya çıkabilecek farklı araçlar için otomatik çözüm üretmiş olursunuz.

Bakım kolaylığı

Web sitenizin birden çok farklı sürümünü oluşturmak hantal bir yapı ve yavaş bir içerik yönetimine neden olur. Bir güncelleme yapmak için her platform(iphone, ipad vd.) için ayrı ayrı iş yapmak gerekir. Uyumlu web sayfalarında ise tek bir yerden yapılan güncelleme ile tüm platformlar aynı anda güncellenmiş olur. Uyumlu web sayfalarında farklı sürümler ve bunların güncelleme sorunları ile uğraşmazsınız.

Daha az para

Farklı platformlar için uygulama veya site yaptırmak fazladan para harcamasına neden olacaktır. iPad uygulaması için ayrı emek ve para, iphone için ayrı emek ve para, Android uygulaması için ayrı emek ve para, masaüstü site için ayrı emek ve para harcaması bir çok şirket için büyük bir gider kalemi olarak görülebilir.

Uyumlu web sayfaları ile tek bir site ile bu farklı araç ve platformlara tek yerden çözüm ve tek ödeme yapma imakanımız var. Patronlar, kulağa hoş geliyor değil mi?

Arama motorlarında daha iyi sonuç

Arama motoru deyince akıllara hemen google geliyor. Google web sayfası geliştirenlere uyumlu sayfalar oluşturmaları yönünde destek vermektedir. Aramalarda daha değerli olacağını söylemektedir. Arama sonuçlarında mobile uygun ibarelerini koyuyor artık google.

Tek bağlantı üzerine içeriği zenginleştirmek size büyük avantaj sağlar. Diğer seçeneklerde farklı araçlar farklı url’leriniz olduğu için her biri için tek tek seo çalışmanız gerekecektir.

Ayrıca aynı içeriğin tekrar tekrar farklı adreslerden yayınlanması google’un istemediği bir durumdur. Tekrarlanan içerikten dolayı google’un cezalandırmasına uğrayabilirsiniz.

İleriye dönük uyumluluk

Uyumlu web sayflarının esnekliği sayesinde yeni çıkacak olan araçlar ve platformlara hemen uyum sağlama imkanı sağlıyor. Yeni yeni filizlenen giyilebilir teknolojiler için ayrı bir site yapmak yerine mevcut sitenizi giyilebilir araçlara uyumlu hale getirmek için ufak bir iki değişiklik yapmak yeterli olacaktır.

Paylaşıma tek çözüm

Paylaşım yapılan bir sayfamızın farklı platformlardan erişiminde sorun yaşamayız. Diğer seçeneklerde iki farklı url’leden dolayı sorun yaşanır. Örneğin akıllı telefondan bakarken paylaşılan bağlantıya masaüstü kullanıcı açtığında karşısına mobil için tasarlanmış sayfa gelir. Buda güzel bir deneyim olmaz.

Yüksek tarayıcı destek oranı

Uyumlu web sayfaları kodlarken kullandığımız @media sorgularını ie8 hariç tüm tarayıcılar desteklemektedir. Şu an ki orana baktığımızda tarayıcı destek oranı %97’dir. Bu oran çok yüksek bir oran.

Daha az hemen ayrılma oranı

Tüm kullanıcıların yaklaşık yarısı statik bir siteyi görüntülemede kendilerini bir rakibin sitesine gitmeyi düşündürecek kadar zorluklarla karşılaştıklarını bildirmektedir. İnternet siteniz responsive web tasarım olmadığında web sayfanızın hızı ve içeriğinizi görünümü temel bir sorun olup hemen ayrılma oranlarında önemli derecede artışa yol açabilir.

Kaynak: fatihhayrioglu.com/uyumlu-responsive-web-nedir

Önceki yazı
CSS (Cascading Style Sheets) Nedir?
Sonraki yazı
Firmalar için Web Tasarımının Önemi

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Fill out this field
Fill out this field
Lütfen geçerli bir e-posta adresi yazın.

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Menü