E-Ticarette Başarılı Olmanın Sırları

Yıllardır hayatımızda olan ve pandemi sonrası neredeyse bütün hayatımız haline gelmiş e-ticaret kavramında başarılı olmak için neler yapmak gerekiyor?

Müşterilerinize detaylı ve görsel destekli ürün açıklamaları sunun

İnternetten satış yapmanın doğası gereği tüketicilerin satın alacakları ürünleri fiziksel olarak inceleme şansları mümkün değildir. Bu sebeple ürünlerinizi satışa koyduğunuzda tüketicilerin tam anlamıyla fikir sahibi olabilmesi için ürünün her detayını gösteren fotoğraflara ve detaylı açıklamalara ihtiyaç oluşur.

Ürünün ambalajlı halinin fotoğraflarını çekmenin dışında ambalajından çıkararak çekeceğiniz ve yalnızca sizin tarzınızı yansıtan çekimler yapmak piyasadaki rakiplerinizden bir adım önde olmanızı sağlayacaktır. Ürünü satın alacak potansiyel tüketici kitlesi alacağı ürünün fotoğraflarını ve detaylarını ne kadar iyi bilirse satın almaya karar vermesi de o kadar kolaylaşır!

Alışverişlerinizi kolaylaştırın

Satış yaptığınız e-ticaret sitenizi veya mağazanızı ziyaret eden kullanıcıların satın alımlarını en kolay yapabilecekleri ve bu satın alma sürecini en kısa sürede gerçekleştirebilecekleri bir site tasarımını tercih etmelisiniz.

Sitenizde dolaşan kullanıcıların bilgilerini, sepetlerine ekledikleri ürünleri ve inceledikleri ürün bilgisini depolayın, böylece alışverişi istemedikleri bir sebepten yarıda kesmek zorunda kalırlarsa daha sonra sitenize geri döndüklerinde kolaylıkla devam edebilirler. Müşterilerin satın alma süreçlerinde hızlı ve kolay bir deneyim yaşaması gelecekte yapacakları alışverişler için de yine sizi tercih etmelerini sağlayacaktır.

E-ticaret sitenizi ya da mağazanızı objektif yorum ve değerlendirme yapabilecek üçüncü bir kişiye denetin. Bu üçüncü kişilerin bir kısmını internet dünyasına uzak ve bilgisayar tecrübesi düşük insanlardan seçin. Onların geri dönüşlerini dikkatlice analiz edin ve sitenizi sürekli olarak daha kolay kullanılabilir olarak güncelleyin.

Kampanyalar ve indirimlerle müşterileri kendinize çekin

Müşteriler bir kampanyanın bitmek üzere olduğunu veya bir ürünün indirimli satıştan kalkacağını görürse o ürünleri satın alma ihtimalleri artmaktadır. Uzun süre boyunca aynı indirim ve avantajları sunmak yerine kısa zamanlı kampanyalar düzenleyin ve kesin bir bitiş tarihi belirleyin.

Bu yöntemle hem müşterilerinizin kampanyaları kaçırmamak için daha çok ürün satın almasını hem de güncel kampanyaları takip etmek için sitenizi sıklıkla ziyaret etmesini sağlarsınız!

SEO çalışmalarını önemseyin

Doğru yapılmış bir SEO çalışması arama motorları tarafından bulunmanızı ve potansiyel müşterilerin size ulaşmasını oldukça kolaylaştıracaktır! İşletmenize sürdürülebilir bir SEO çalışması yapması için bir SEO uzmanıyla anlaşabilir ve satışınızı yaptığınız ürün kategorisinde müşterilerinizle rekabet etmeye başlayabilirsiniz. Neden bu desteği Ozicab’dan almayasınız?

Alışveriş öncesi ve sonrası anlık destek verin

Sitenizi ziyaret eden potansiyel müşteriler alışveriş yapmadan önce kafasına takılan soruları sormak, alışveriş esnasında destek almak ve alışverişten sonra karşılaştıkları sorunlar için 7/24 destek almak isteyebilirler. Müşterilerinize alışveriş deneyimlerinin her anında destek sunmalısınız. Alışveriş sonrasında ellerine hasarlı bir ürün ulaşsa bile onlara karşı çözümcü bir yaklaşım göstermelisiniz.

Bu süreçteki en önemli şey ise müşterilerin ellerine geçen sorunlu bir ürün sonrası desteğinize kolay ulaşmasıdır. Bu hem müşterinin sizin hakkınızdaki olumsuz tecrübelerini ve düşüncelerini tersine çevirecek hem de yeniden sizi tercih etmelerine neden olacaksınız! Müşterilerinize sunacağınız kolay ve ulaşılabilir bir destek bu sürecin en önemli basamaklarından birisi olacaktır.

Ziyaretçilerinizi satın almaya teşvik edin

Sitenizi ziyaret eden potansiyel müşterilerinize ücretsiz kargo imkanları, hediye çekleri, bir alana bir bedava gibi ilgi çekici imkanlarla gidin. Böyle ufak detaylar müşterilerinizin karlı bir alışveriş süreci geçirdiklerini düşünmelerini sağlayacaktır. Bu kampanyaları ve hediyeleri mail veya SMS yoluyla müşterilerinize duyurmanız bu kampanyadan yararlanmak için sitenizi ziyaret eden müşterilerin sayesinde satış hacminizi arttıracaktır.

Doğru ürün yelpazesi oluşturun

Herkesin satışını yaptığı ve rekabetin yüksek olduğu ürünlerin satışını yapmanız daha zorlu bir rekabeti de beraberinde getirir. Burada dikkat etmeniz gereken nokta pazarda eksik olduğunu düşündüğünüz, temini zor olan veya size özel ürünlerin satışını yapmanız! Bu ürünlerin satışını yaptığınız takdirde sitenizin ziyaretçi trafiği artmakla birlikte satış hacminiz de bununla paralel olarak büyüyecektir.

Ekstra ürünler önerin

E-ticaret sitenizde satışınız yaptığınız bir ürünün duvara asılması, montajının yapılması ve farklı aparatlarla işlevlerinin arttırılması için gereken diğer ürünleri bu işlevlere ihtiyacı olabileceği ihtimaline karşı müşteriye sunun. Bu hem müşterinin daha fazla ürün almasına hem de aldığı ürünü tam kapasiteyle kullanabilmesine olanak verecektir!

Çeşitli ödeme ve kargo seçenekleri sunun

Kredi kartları, kapıda ödeme, havale/EFT gibi çeşitli ödeme seçeneklerini müşteriye sunmak önemlidir. Müşterileri onlar için en kullanışlı olan veya sık kullandıkları ödeme yöntemi hangisiyse onu seçebilmeleri açısından müşteri memnuniyetini olumlu yönde etkileyecektir.

Potansiyel müşteriler daha önce kötü deneyimler yaşadıkları veya hoşlarına gitmeyen kargo şirketlerini tercih etmeyi sevmezler. Müşterinin sevmediği bir kargo şirketiyle çalışmanız ve ona farklı seçenekler sunmamanız ürünü satın almasından vazgeçirebilir ve bundan dolayı ürünü almaktan vazgeçenlerin sayısı oldukça fazladır.

Ürünleriniz hakkında dürüst olun

Satın aldıkları ürünü canlı canlı göremedikleri için her an vazgeçebilir olan müşteriler dürüstlüğünüzden en ufak şüphe ettiklerinde sizi damgalayabilirler. Sizden bir daha ürün satın almamanın yanında başka insanları da bu konuda uyarabilirler. Ürününüzü altı boş bir şekilde övmemeli; ödenmesi gereken ek ücretler, kargo ücreti, ürünün ne kadar zamanda müşterinin eline ulaşacağı gibi konularda açık ve dürüst olmanız gereklidir.

Müşterilerinize güven verin

Ürünü satın alacak kişiler alışveriş yapacakları mağazaları ve e-ticaret sitelerini seçerken en çok bilgilerinin güvenliğini ön planda tutuyorlar. Müşterisinin kredi kartı bilgilerini ona sormadan saklayan, kredi kartının arkasında bulunan güvenlik kodunu kullanmayan ve SSL protokolü kullanmayan satıcılar müşterine yeterli güvenli alışveriş imkanı sunmuyorlar demektir.

Doğru Dijital Ajans ile Çalışın!

Ozicab Dijital

Önceki yazı
Yeni Ticari Reklam Kılavuzunda Neler Var?
Sonraki yazı
Sosyal Medyada En Doğru Paylaşım Saatlerini Söylüyoruz, “Sprout Social” 2021 Raporu ile!

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Fill out this field
Fill out this field
Lütfen geçerli bir e-posta adresi yazın.

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Menü